ÇOCUKLARLA PLANLAMA ATÖLYELERİMİZ DEVAM EDİYOR!

İzmir Kent Hakkı Merkezi (İKHM), “Çocuklarla Planlama Atölyeleri”nin beşincisini 29 Eylül Salı günü, ortaokul öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirdi.

Yedi öğrencinin katıldığı “Mahallemi Çiziyorum” etkinliği, daha önce katılan üç öğrencinin olması sebebiyle, iki grubun farklı etkinlikler yapması sağlanarak gerçekleştirildi. Yeni katılan grup; ilk bölümde Kevin Lynch’in zihin haritalama metodu ile mahallenin genel bir haritasını çizdiler. Ardından, mahalleyle ilgili kendi deneyim ve fikirlerini ortak bir kâğıda döktüler. Bu aşamada hem kişisel hem de ortak bilgilerini haritalaştırdılar.

Bir ders değil de haritalı bir oyun buluşması olarak tasarlanan atölyeye, Kentin İmgesi kitabının yazarı Kevin Lynch’in çocukluğu da eşlik etti. Kevin Lynch, 1918 yılında doğmuş olan şehir plancısı. Çocuklara, “şehirleri,  gezmeyi ve çizim yapmayı çok seven, sevdiği şeyleri birleştirip gittiği yerleri sonrasında gözlerini kapatıp hatırlamaya çalışan ve aklında kalanları çizen” biri olarak tanıtıldı. Lynch sonra fark etmiş ki, aynı yere giden herkes orayı farklı hatırlıyor. Bunun nedenlerine kafa yormuş birisi. Atölye katılımcısı çocuklar, mahalleyi, deneyimlerini ve hayallerini çizerken, Kevin Lynch’in kavramlarından yararlandılar:

  1. Yaşayanların alışkanlık ve olanaklarına bağlı olarak kullandıkları, pek çok kişinin imgesinde baskın olan sokaklar, yaya yolları, toplu taşıma alanları, kanallar, demiryolları vb. diyebileceğimiz yollar,
  2. İki bölge arasında sınır işlevi gören, sürekliliği doğrusal olarak bölen, ulaşım aksları gibi kullanılmayan doğrusal öğeler olan sınırlar-kenarlar,
  3. İki boyutlu olarak algılanan, farklı veya karma fonksiyon özelliği gösteren ve kentin orta ve veya büyük ölçekli bölümlerini oluşturan bölgeler,
  4. Kente girilebilmesini sağlayan stratejik noktalar, ulaşım sisteminde kesintilere neden olan kavşaklar, kentin bir bölümünden diğerine geçiş sağlayan, kullanımların yoğunlaştığı ortak alanlar olan odak noktaları – düğüm noktaları,
  5. Diğer bir noktasal referans kaynağını oluşturan, yaşayanların içine girmediği, kolay tanımlanabilir fiziksel oluşumlar olan nirengiler – referans noktaları.

Daha önce bu çalışmayı yapmış 3 çocuk ile; bir rota belirlendi. Bu rota boyunca çocuklar için tehlikeli olabilecek noktalara Dikkat Noktası, sağlıklı, oyuna uygun nokta ve alanlara ise Neşe Noktası ismi verildi. Bu iki nokta göz önünde bulundurularak tüm rotayı yürüyüp, kağıda notlar aldılar. Atölyede, on beş dakikalık bir mola ve bedensel egzersizin ardından çocuklara kitaplar hediye edilmesiyle atölye sona erdi.

Şehir Plancısı arkadaşımız Ceylan Ekin Işık tarafından yürütülen ve çocukların, yaşadıkları mahalleye dair görüşlerini almak, hayallerini dinlemek adına düzenlediğimiz bu etkinlikte çocuklar, oyun oynayarak ve resimler çizerek, hep birlikte düşünerek, yaşadıkları mahallenin haritasını ve hayallerindeki mahalleyi çizmeyi öğreniyorlar. Çocuklarla Planlama Atölyeleri Salı günleri, Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Eğitimevi’nin bahçesinde gerçekleşiyor.

Çocuklarla Planlama Atölyelerinin dördüncüsü, Örümcek Ağı Kent teması ile 6 Ekim Salı günü, aynı yerde yapılacak. 

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi