Covid-19 Koşullarının Sokak Hayvanlarına Etkisi 2 – Funda Bayrı Ersoy –

Covid-19 Pandemisinden Sokak Hayvanları Nasıl Etkilendi?
 
EgeFed Yönetim Kurulu Bşk. ve Haykonfed Bşk.Yrd. (Hayvanların Yaşam Hakkı Konfederasyonu) Funda Bayrı Ersoy anlatıyor…

Dünyamız iki yıldır milyonlarca yaşamı sonlandıran Covid-19 ile tanıştıktan bu yana, bazı insanlarda yaşama bakış açısı değişti. Dünyanın sadece insana ait olmadığını ve birçok canlının yaşadığı ortak alan olduğunu anlaması fazla gecikmedi. Covid-19 ile ilk felaket şokunu yaşayan insanoğlu ne yapması gerektiğini bilemez bir halde çaresizce çırpınırken, evini, yaşamını uzun zamandır paylaştığı evcil dostunu sokağa bırakıverdi. Sokağa atılan evcil hayvan şaşkındı. Yıllarca yemeği, suyu önüne bırakılan, rutin veteriner hekim kontrolü olan evcil hayvanlar sokaklara bir anda doluverdi. Evcil hayvanlar ve cins kedi, köpek ve kuşların çoğu açlıktan ölürken, bazıları da sokak hayvanları tarafından parçalanarak ve boğularak öldürüldü. İlk dönem, virüs salgını ve toplu ölümler herkesi şaşkına çevirmişti. Dünya Veterinerler Birliği yaptıkları araştırmalarda virüsün hayvandan insana bulaşmadığını, tam tersine insanın bu amansız virüsü hayvana bulaştırdığını tespit edip medya yoluyla açıklamalarda bulunarak evcil hayvan besleyenleri bilgilendirdi. Buna rağmen insanlar evlerinde besledikleri evcil hayvanlarını yokluğa, sefalete, açlığa atmaya devam ettiler. Burada görüyoruz ki insanoğlunun önce ben, önce insan diyen egosu ve bencilliği hiçbir zaman eğitilemeyecek.

 
Sokak hayvanlarının durumu ise ayrı bir dram teşkil etti. Açlıkla savaşmaya başladılar. Sokak hayvanları bir zamanlar çöpten buldukları artık yiyeceklerle yaşamını sürdürürken, sarsılan ekonomik koşullardan dolayı hem çöpler eskisi gibi dolu olmayıp hem kedi ve köpek maması alarak hayvanlara yaşam desteği veren hayvan dostları da eskisi kadar verimli olmamaya başladı. Durumun iyiye gitmediğini fark eden Haykonfed (Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu) Yönetim Kurulu İçişleri Bakanlığı ile görüşme sağlayarak sokak hayvanları için yiyecek desteği istedi. İçişleri Bakanlığı tarafından durum değerlendirilerek, Kaymakamlıklara ve Tarım İl ve İlçe müdürlüklerine kedi ve köpek maması gönderildi. Bu şekilde sokak hayvanı aç bırakılmayarak yaşamına destek verildi.
 
Öte yandan, sokağında, bahçesinde, kapısının önünde hayvan istemeyen, hayvanların susuz kalmaması için konulan su kaplarını, mama kaplarını tekmeleyen insanlar sokağa çıkma yasağı ile evlerine hapis olurken, sokak hayvanları özgürlüğün tadını çıkarır oldu. Kovuldukları bahçeler, parklar, apartman önleri artık onların özgürce dolaşacakları alanlar olmaya başladı. Umarım insanoğlu bu korkunç salgından kendilerine ders çıkarmışlardır. Dünya canlıların ortak yaşam alanıdır. Yeryüzünde sadece insan yoktur. İnsan dünyaya hükmedemez. Toplu iğne başı kadar ufacık bir virüsün tüm insanlara yapacağı felaketi hiçbir güç yapamaz. İnsanoğlu felaketleri, acıları, yoklukları en kolay atlatan canlı olarak bilinse de dünyada yaşayan canlıların sadece ufak bir halkası olduğunu unutmamalıdır. Dünya tüm canlıları ile bir bütündür. Bir halka kırıldığı vakit, diğer halkalar ardı ardına kırılır. Ağaçlar, bitki örtüsü, su kaynakları, tüm hayvan türleri bir bütündür. Biz insan olarak doğayı ve dünyayı paylaştığımız canlılara ne kadar saygı duyarsak, yaşamlarını korursak, doğanın bizlere dönüşü o kadar olumlu olur.
 
Hayvan hakları savaşçıları olarak şunu öğrendik; insanoğlu dostunu, yoldaşını, evin bir ferdi olan evcil hayvanını en çabuk unutan, umursamayan bir canlı olarak hafızalarda kalacak. Virüs salgınında onca acıyla ve açlıkla sokaklarda ölen can dostlarımızı hiç unutmayacağız. Yolları ışıklı olsun, huzur içinde uyusunlar.
 
Funda Bayrı Ersoy
EgeFed Federasyonu Yönetim Kurul Bşk.
Haykonfed Bşk.Yrd. (Hayvanların Yaşam Hakkı Konfederasyonu)
 
Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi