CUMHURİYET MAHALLESİ – KARŞIYAKA’DA ÇOCUKLARLA PLANLAMA ATÖLYELERİNİN YEDİNCİSİ YAPILDI!

İzmir Kent Hakkı Merkezi (İKHM), çocuklarla planlama atölyelerinin yedincisini, 12 Ekim Salı günü, ortaokul öğrencisi olan iki oğlan çocuğunun katılımıyla, Cumhuriyet Mahallesindeki Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Eğitimevi’nin bahçesinde yaptı.

Bu etkinlikte çocuklardan mahallede oyun oynamayı sevdikleri bir alanı seçmeleri istendi. Bu alanın, düzenlenmiş bir park alanının dışında, bir sokak, boş bir alan gibi, ev dışında mahallede herhangi bir yer olabileceği belirtildi. Seçtikleri alan tüm detayları ile kağıtlara çizildikten sonra, evden oyun alanına kadar kullandıkları yolu da detaylıca çizerek, yazarak tasvir etmeleri istendi. Mevcut duruma dair tasvirlerde, zemin malzemesi, ağaçlandırma, taşıt, yaya kullanım durumları, sokak hayvanları, mekânı kimlerin kullandığı, tehlike durumları, neden bu alanı tercih ettiklerine kadar kendi seçtikleri alanı detaylıca ifade ettiler. Ardından, “Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı” üzerine konuşuldu. Bu kavramın ne anlama geldiği ve kimleri ilgilendirdiği üzerine sohbet edildi. Takibinde de çizimleri üzerine tek tek konuşularak, tehlikeli durumlar “Dikkat Noktası” adı altında kırmızı kalemler ile işaretlendi. Yeşil kalemler ile öneri müdahaleleri, çizimleri üzerine not düşülerek çalışma bitirildi.

Şehir plancısı arkadaşımız Ceylan Ekin Işık tarafından yürütülen etkinlikte çocuklar için düzenlenmiş bir park alanı dışında seçtikleri oyun alanı üzerinden, mahalledeki mekânsal ihtiyaçları ve mahalledeki diğer yetişkin bireyler gibi tüm kentsel alanlarla gündelik ilişkileri üzerine bir paylaşım yapmış olduk.

 

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi