CUMHURİYET MAHALLESİNDE ÇOCUKLARLA “MAHALLEMİ ÇİZİYORUM” ATÖLYELERİNİN SONUNCUSUNU YAPTIK!

İzmir Kent Hakkı Merkezi (İKHM), çocuklarla planlama atölyelerinin sekizincisini 21 Ekim Salı günü, dördüncü sınıf öğrencisi olan iki kız dört oğlan çocuğunun katılımıyla, Cumhuriyet Mahallesindeki Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Eğitimevi’nin bahçesinde yaptı.
Bu etkinlikte, ana çalışmada, çocukların gündelik yaşam alanlarına dair sorgulama yapmaları ve bunları haritalandırmaları hedeflendi. Çalışmanın girişinde, uzaydan başlayarak, Cumhuriyet mahallesine kadar çeşitli ölçeklerde fotoğraflar ve haritalar gösterildi. Ardından oldukları mahallenin uydu görüntüsü üzerinden yaşadıkları mekân incelendi. Pazar alanı, okul gibi bazı mekânları görüntüler üzerinde buldular. Ardından, Kevin Lynch ve zihin haritası kavramları anlatıldı. Burada temel olan, aynı yere giden ya da aynı yerde yaşayan kişilerin farklı deneyim ve gözlemlerinin olmasıydı. Bunun üzerinden kendi kişisel haritalarını yapmaya çalıştılar. Ev, okul ve günlük kullandıkları okula gidiş yolu üzerinden tartışmalar yapıldı. Bu bölgelerdeki oyun alanları, ağaçların, hayvanların durumu, güvenlik konusu, dikkatlerini olumlu ve olumsuz anlamda çeken durumlar ve mekânlar konuşularak, haritalara aktarıldı. Ardından son bir hafta içinde kullandıkları mekânları ve yolları haritaya aktardılar. Son olarak, Kevin Lynch’in düğüm noktası ve nirengi noktaları üzerinden, mahalledeki mekânlar konuşuldu, var olanlar haritaya aktarıldı. Meydan kavramı üzerine de konuşuldu.
Şehir plancısı arkadaşımız Ceylan Ekin Işık tarafından yürütülen etkinliğin sonunda, Kevin Lynch’in temel kavramları üzerinden son olarak haritaya eklemek istedikleri bir yer olup olmadığı soruldu. Çocukların değerlendirilmeleri alınarak çalışma sonlandırıldı.

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi