Eş Pedal Derneği

Tandem bisiklet: Çift kişinin binmesi ve eşgüdümlü hareket ederek spor yapabilmesi için tasarlanmış, önlü arkalı iki sele ve her sürücünün güç verdiği ayrı pedallara sahip özel bir bisiklet türüdür. Tandem bisikletler, görme engelli bireylerin sportif ve sosyal faaliyetlere dâhil edilmesi için engellilik alanında da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Engelli bireylerin, açık alanda spor yapma, yaşadığı şehri ve doğayı gezerek tanıma, engelli-engelsiz etkileşiminde görülen eksiklik ve engellilikle ilgili sorunlara dikkat çekmek ve bisikleti aracı kılarak çözüm yolları üretmek amacıyla 2015 yılı Kasım ayında İstanbul merkezli olarak faaliyetlerine başlayan dernek bir yıl gibi kısa bir süre içinde İzmir, Bursa, Kayseri, Ankara, Denizli ve Eskişehir illerinde temsilcilikler oluşturur. Düzenlediği etkinliklerle yüzlerce görme engelli bireyi bisiklet ile tanıştırır, kampçılık ve doğada yaşam deneyimi kazandırır, engelli bireye ve engelliğe ilişkin bakış açısını değiştirir; Türkiye’nin birçok yerinde tandem bisikletin “Eşpedal” olarak anılmasını sağlar ve bu özel bisiklete dernek ismi ile Türkçe bir karşılık kazandırır.

Engelli ve engelsiz herkesin bisiklete erişimini kolaylaştırarak kentsel ulaşımda bisiklet kullanım oranlarını artırmayı hedefleyen “Yeşile çevir” projeleri 2020 Eylül ayında başlamış ve bu kapsamda Balçova, Bornova, Karşıyaka ve İzmir Büyük Şehir belediyelerinin desteği ile erişilebilir koşullara uygun noktalara bisiklet istasyonları kuruluyor ve erişilebilir bisikletler üye ve gönüllülerin bedelsiz kullanımına sunuluyor.

Eş Pedal Derneği

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi