İDA Kent Hakkı Söyleşileri 4 – Hatice Kurtuluş – Başka Bir Kentin Mümkün Olduğuna Dair Düşünsel Bir Dayanak Olarak Kent Hakkı

İDA Kent Hakkı Söyleşileri’nin dördüncüsü, Prof. Dr. Hatice Kurtuluş’un katılımı ile 21 Nisan 2021 Çarşamba günü gerçekleşti.

Kurtuluş, Lefebvre’in kullandığı, daha çok bir düşünsel arayışı ifade eden kent hakkı kavramından bahsederek konuşmasına başladı. Bu kavramın çok fazla düşünsel motivasyon taşıdığını, çok katı tanımlar içermediğini çünkü kentin katı tanımlanabilir bir yer olmadığını, kentin daha biz ona bakarken değiştiğini söyledi ve bu kavramı ete kemiğe büründürmeyi denerken düşünsel derinliğinden uzaklaştıran Harvey’in neden daha çok rağbet gördüğüne ilişkin düşüncelerini paylaştı.  

Kent hakkı kavramının modern kentin sürekli olarak üst üste ve genişleyerek yeniden inşa sürecinde bir devrimci tutum arayışı olarak öneminden bahsettiği konuşmasında bu kavramın mühendislik ve şehir planlamaya dair ezber bozan bir eleştiriyi barındırdığına değindi.

“Lefebvre, bir yanda liberaller diğer yanda Sovyetler anlayışı olmak üzere, iki popüler dünyanın arasında sıkışılmışken, ikisini de eleştirip ‘Kent insanların yarattığı bir şeydir’ der. Yapıt olarak değerlendirir. Üretim demekten kaçınır çünkü ‘kent bir mal değil, hep birlikte ve farkında olmadan yaparız’ der. Hayatımızı sürdürürken kurduğumuz bir şeydir şehir ve Lefebvre, bunu hep birlikte yarattığımızı söyler.”

Kurtuluş, kentin müşterek olarak üretilmiş bir yapıt olduğuna vurguyla, “Kent hepimizindir ve hiçbirimizin değildir. Öyleyse kent hakkı kimin hakkı?” sorusunu yöneltti.  “Kentin kültürü içinde var olmuş herkes bu üretim sürecinin parçası. İnsan kurduğu gibi değiştirme hakkına da sahiptir ama bu değişimi neye göre ve kimin yapacağına dair temel bir soru var. Değişim sadece üretim sürecindeki hak ve hukukundan kaynaklanmıyor. Zamanlar öncesinden gelen araştırmalardan, kendini kurma isteğinden kaynaklanıyor.”

Ekibimizden Ayten Alkan’ın moderasyonu üstlendiği söyleşi, izleyicilerin sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi. Söyleşi herkese açık olarak İDA YouTube kanalı üzerinden yayınlandı.

İDA Kent Hakkı Söyleşileri IV: Başka Bir Kentin Mümkün Olduğuna Dair Düşünsel Bir Dayanak Olarak Kent Hakkı yayını ve daha fazla bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi