İDA Kent Hakkı Söyleşileri 6 – Cihan Uzunçarşılı Baysal – Akıllı Şehirler, Eko-Kentler, Tekno-Hublar, Kötücül Cennetler

İDA Kent Hakkı Söyleşilerinin altıncısı, Cihan Uzunçarşılı Baysal’ın katılımı ile 16 Haziran 2021 Çarşamba günü gerçekleşti.

Cihan Uzunçarşılı Baysal, İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması üyesidir. Konut hakkı, kent hakkı, zorla tahliyeler, mega projeler alanlarında çalışır. 2012-2017 yılları arasında Açık Radyo’da “Kentin Tozu” programını yapmıştır.

Distopik bir gezi yapacağımızı belirterek başladı konuşmasına Cihan Uzunçarşılı Baysal. 1990’ların sonlarında ortaya çıkan, 2000’li yıllarda ivmesi artan bir fenomen, salgın misali gezegene yayılır. Dünyanın hiçbir döneminde rastlanmayan sayıda yeni şehir, yine hiçbir dönemde görülmeyen inanılmaz bir hızla ve kimileri de dudak uçuklatan bütçelerle sıfırdan inşa ediliyor ya da masaya konuyor. Tarih boyunca görülen şehir kurma, inşa etme faaliyetlerinin ötesinde, organik büyümeyle taban tabana zıt, “imalat”, hatta “seri-imalat” olarak açıklanabilecek bir fenomen bu. Gezegenin Küresel Güney olarak adlandırılan bölgelerinde mantar gibi yeni şehirler bitiyor, dünya haritasına her gün yeni noktalar ekleniyor.

Kentlerin, iklim krizi, çevre felaketleri, afetler, pandemiler, nüfus artışı, yoğunluk, hava kirliliği, göçler gibi krizlerle baş etmeye çalıştıkları bir dönemde, problemleri ortadan kaldırarak mevcut kentleri yaşanabilir kılmak yerine, çözüm, ileri teknolojilere dayalı yenilerinin sıfırdan inşasında bulunmuştur. Adaletsiz bir politikayla tüm yatırımların yeni şehirlere yönlendirilmesi, milyarlarca doların lüks projelere harcanması, var olan kentlerin gözden çıkartılarak çöküntüye, kentlilerin yoksunluğa, afetlere terki demektir. Öyleyse, bu şehirler kimler içindir ve neden inşa edilmektedirler? Bu konuşmada bu sorulara başlangıç yanıtları arandı.

Ekibimizden Ayten Alkan’ın moderasyonu üstlendiği söyleşi, izleyicilerin sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi. Söyleşi herkese açık olarak İDA YouTube kanalı üzerinden yayınlandı.

Daha ayrıntılı bilgi ve söyleşiyi dinlemek için tıklayınız.

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi