KADINLAR İÇİN HUKUK YÖNLENDİRİCİLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI

22 Nisan 2022 Cuma günü başlayan “hukuk yönlendiricisi eğitimi” tamamlandı. Karşıyaka Cumhuriyet Mahallesinden 7 kadının, katıldıkları bu eğitimle, çevrelerindeki kadınların hukuki desteğe ihtiyaç duymaları halinde temel yönlendirmelerde bulunabilmeleri amaçlandı.   

Eğitimin üçüncü modülünde, e-devlette yapılabilecek sorgulamalar ve başvurular (nüfus kayıt örneği alma, vergi borcu, hizmet dökümü, tapu kaydı, vb. gibi konular) hakkında bilgi verildi. Kadınlar açısından özellikle önemli olan ‘aile konutu şerhi koyma’nın dijital ortamda ve fiziki olarak nasıl yapılabileceği konuşuldu. UYAP vatandaşlık portalının ne olduğu ve nasıl kullanıldığı detaylı olarak anlatıldı. KADES hakkında bilgi verildi, kadınlar açısından öneminin ne olduğu, nasıl indirileceği, kullanırken nelere dikkat etmek gerektiği konuşuldu.

Bir dilekçenin nasıl yazılacağı, takibinin nasıl yapılacağı, taleplerin en iyi biçimde nasıl ifade edilebileceği hakkında bilgi verildikten sonra, katılımcılara örnek konular verildi ve dilekçe yazma pratiği yapıldı.

Hukuk Yönlendiricisi Eğitiminin son aşaması olan Adliye Sarayı ziyareti 18 Mayıs Çarşamba günü yapıldı. Adliye, birimleri ve işleyişleri hakkında genel bilgiler verildi. Ardından ilk olarak Adli Yardım Birimi ziyaret edildi. Katılımcılar, bir yurttaşın hangi koşullar altında adli yardım alabileceği, nasıl başvurulacağı hakkında bilgi aldılar. İkinci olarak, Kadın ve Çocuk Hakları Birimi ziyaret edilip şiddet gören kadınlar ve istismara uğrayan çocuklar için neler yapılmaya çalışıldığı ve bu birimlere nasıl başvuru yapılacağı hakkında bilgi alındı.

Etkinliğin sonunda bütün katılımcıların ortak görüşü, bu çalışmanın çok keyifli ve verimli geçtiği, atölyelerden çok şey öğrendikleri ve kendilerini bu çalışmanın ardından daha özgüvenli hissettikleri yönündeydi.

Hukuk Yönlendiricisi Eğitimi, İKHM Eğitim ve Savunuculuk Birimi ile Araştırma ve Topluluk Çözümleri Biriminin ortak çalışmasıyla hayata geçti. Cumhuriyet Mahallesinde kadınlarla saha çalışması yürüten Ebru Dinçel, iki birim arasında ve mahalleyle İKHM arasında koordinasyonu sağladı. Bu dört modüllük eğitimi güçlendiren başka çalışmalar yapmak, belirli periyotlarla bir araya gelerek hatırlatma eğitimleri yürütmek ve bir izleme / destek mekanizması oluşturmak planlanıyor. 

 

 

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi