KADINLARLA “HAKLARIMIZI BİRLİKTE KEŞFEDELİM” ATÖLYELERİNİN İLKİNİ TAMAMLADIK!

Kadınların kentte yaşarken sahip oldukları hakları kavramalarını sağlamak, hukuki anlamda farkındalıklarını artırmak, mahallede yaşanan kentsel dönüşüm sürecindeki ihtiyaç ve taleplerini görünür kılmak ve birlikte güçlenmek amacıyla düzenlediğimiz grup çalışmalarının ilki Cumhuriyet Mahallesi – Karşıyaka’da yapıldı.

Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Eğitimevi’nin bahçesinde yapılan çalışmanın birinci bölümünde katılımcıların hak denince akıllarına gelen kavramlar hep birlikte konuşuldu. Katılımcılar, kendi deneyim ve kavrayışlarından yola çıkarak, bu kavramlarla haklar arasında bağlantılar kurdular.

ÇYDD İzmir Şubesi yöneticilerinin de destekleriyle 31 kadının katıldığı atölye çalışmasının, yüksek sayıda katılım nedeniyle, izleyen hafta tamamlanmak üzere iki bölümde yapılması kararı tüm katılımcılarla birlikte alındı.

Atölyenin ikinci kısmında artık somutlaşmış olan gündelik hayat ve hak ilişkisinin örnek senaryolar üzerinden canlandırılması ve olası hak ihlalleri karşısında neler yapılabileceğinin uygulamalı olarak aktarılması hedefleniyor.

Kadınların yoğun ilgi gösterdiği atölyenin birinci bölümü, kadınların mahalle ile ilgili geri bildirimleri ve bu eğitimlerin sürekli hale getirilmesine yönelik isteklerinin alınması ile sona erdi.

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi