Kaldırım Nerede?

Yürünebilir niteliğe sahip olmayan şehirlerimizde yaya ulaşımı için ayrılan kaldırımlar, güvenli ve kaliteli bir yürüyüş alanı sunmaktan çok uzakta. Kaldırımlarda arabaların park etmesi, dükkanların işgali, kaldırımların niteliksiz ve yetersiz olması, yürürken sürekliliğin bozulması, engelli erişimine uygun olmaması, standartlara uymaması gibi pek çok sorunun ne kadar farkındayız? Peki son derece kanıksadığımız bu gündelik hayatımızdaki sorunla ilgili bir şeyler yapabilir miyiz?

Sokak Bizim Derneği, kaldırımlardaki fiziksel ve sosyal sorunlara dikkat çekebilmek amacıyla 2013’te yürütülen ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyasını 2019’da yeniden hayata geçirmiş. Kentliler, kaldırımlarla ilgili günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunların fotoğrafını çekecek, bu fotoğrafları detaylı konum bilgisi ile #kaldırımnerede etiketiyle Twitter üzerinden paylaşıyorlar. Paylaşımlar kaldirimnerede.org sitesindeki online haritaya işleniyor. Beş kategoride -standart dışı kaldırımlar, araç işgali, geçici işgaller, kalıcı işgaller ve kaldırımın hiç olmaması- temel sorunlar tasnif ediliyor. Kategorilerin farklı renklerde etiketlenmesi ve paylaşımların haritada konumları ile gösterilmesi sayesinde hangi sorunların nerelerde yoğunlaştığı açık bir şekilde ortaya konuyor.

Paylaşımları haritalayarak sorunun mekânsal görünürlüğünü artırmayı, farkındalık oluşturmayı, yerel aktörlere bu hususta inisiyatif alma çağrısı yapmayı amaçlıyor ve tüm kentlileri bu interaktif sürece davet ediyorlar.

Kaldırım Nerede?

 

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi