KARŞIYAKA EVRENSEL ÇOCUK MERKEZİNDE “HAKLARIMIZI BİRLİKTE KEŞFEDİYORUZ”

İzmir Kent Hakkı Merkezi (İKHM) Eğitim ve Savunuculuk Birimi, 16 Kasım 2021 Salı günü, Karşıyaka Belediyesi ile işbirliği içinde, Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi‘nde, 15 kız ve 6 oğlan çocuğunun katılımıyla “Haklarımızı Birlikte Keşfediyoruz” atölyesi düzenledi.

Atölye, bedensel bir hareket eşliğinde çocukların kendilerini tanıttıkları tanışma oyunu ile başladı. Ardından çocuklara, çocuklar olarak hangi haklara sahip olduklarını düşündükleri sorusu yöneltildi. Katılımcı çocuklar, oldukça geniş bir yelpazede haklarını sıraladılar: ifade özgürlüğü, eğitim hakkı, sevme özgürlüğü, yaşama hakkı, oyun oynama hakkı, sağlık hakkı, barınma hakkı, bir şey isteme hakkı, okula gitme hakkı, seçme-seçilme hakkı, sevilme hakkı ve daha fazlası çocukların ifadeleri arasındaydı. Bütün bu haklardan bir “Haklar Ağacı” oluşturuldu. 

Birlikte grup çalışması kuralları belirlendi: Çocuklar, birbirinin sözünü kesmemek, saygı çerçevesini aşmamak gibi ortak kurallar koydular.

Ardından grup çalışmalarına geçildi ve hakların vazgeçilemezliği üzerine çocuklarla fikir alış verişinde bulunuldu.

Atölyenin bitiminde katılımcılardan atölyeyi bir yemeğe benzeterek değerlendirmeleri istendi; hamburger diyen de oldu (çünkü içinde her şey varmış), sütlaç diyen de (çünkü onlara çok iyi davranmışız)…            

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi