Kent Hakkı Okumaları 1

İzmir Kent Hakkı Merkezi’nin kolaylaştırıcılığında düzenlenen “Kent Hakkı Okumaları” etkinliğinde  alanla ilgili klasikleşmiş metinlerden başlayarak okuyup tartışmak için bir araya gelen grup ilk buluşmasını 27 Ocak 2021 tarihinde zoom üzerinden yaptı. Ayten Alkan’ın kolaylaştırdığı toplantıda İzmir Kent Hakkı Proje Ekibi ve katılımcıların kendilerini kısaca tanıtmalarının ardından, Henri Lefebvre’in Şehir Hakkı kitabından, kitap ile aynı adı taşıyan 12. bölüm üzerine tartışma yürütüldü.

Kent hakkı kavramı ve 68 ayaklanmalarının ilişkisi, tarihsel olarak inşa edilmiş şehrin yetersizliği, kenti ürün değil yapıt olarak görmek, Tarihsel olarak inşa edilmiş şehrin yetersizliği, Kent hakkının devrimsel dönüşüme bağlı olması, Mekânın fiziksel bir öğeden çok politik bir yer olması, yeniden üretilmesi, kentin kıra egemen olması ve şenlikli halin yitirilmesi, kent ve şehir kavramı farklılıkları.

Grup, Şubat ayının dördüncü Çarşambası, Mark Gottdiener’in 2001 yılında Türkçe’ye tercüme edilmiş olan Mekân Kuramı Üzerine Tartışma: Kentsel Praksise Doğru makalesini de dahil ederek tartışmaya devam etmek üzere ilk toplantısını sonlandırdı.

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi