Kent Hakkı Okumaları 10

İzmir Kent Hakkı Merkezi’nin kolaylaştırıcılığını üstlendiği İDA Kent Hakkı Okumaları grubu 10. buluşmasını 24 Kasım 2021 akşamı çevrim içi olarak gerçekleştirdi.

Bu ay açık duyuru ile gerçekleştirilen toplantıda değinilen konulardan bazıları; çocukların kent hakkı, farklılık hakkı, hareket halindeki toplulukların yaratıcılıkları, Türkiye’de müşterekleştirmenin olanaklı  olup olmadığı, müşterek kılınanların gelecek kuşaklara nasıl aktarılacağı, özel mülkiyet ve müşterekleşme, kadastro ve müşterekleştirme ilişkisi, sermaye ile iç içe geçen müşterekleşme ilişkileri, müşterek kavramının tanımı, oluşma dinamikleri ve şartları, müşterekleşmenin topluluk temelli mekanizmaları, Gezi direnişi ve sonrasında kurulan mahalle dayanışmaları, forumlar ve müşterek örgütleşmeler, emeğin müşterek yüzü, kamusal mekân ile müşterek mekânın farkı idi.

Önümüzdeki ay yine aynı kitaptan, Michael Hardt’ın Komünizmde Müşterek Olan; Vinay Gidwani ve Amita Baviskar’ın Kentsel Müşterekler; Paul Chatterton’ın Kent Müştereğini Aramak: Mekânsal Adalet Tartışmasına Bir Katkı; Nicholas Blomley’ın Çitleme, Ortak Kullanım Hakkı ve Yoksulun Mülkiyeti makalelerini konuşacağız. 

Katılmak isteyenlerin izmirkenthakkimerkezi@gmail.com adresine “Okuma Grubu Kayıt” konulu bir e-posta göndermelerini rica ediyoruz.

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi