Kent Hakkı Okumaları 14

Kent Hakkı Okumaları grubumuz 23 Mart 2022 Çarşamba akşamı, 14. defa çevrimiçi olarak buluştu. 

Bu buluşmada, grup katılımcılarından Can Eligüzel’in rehberliğinde, kentsel arkeoloji ve kültürel mirasın korunması meselelerinin, kent hakkı ile nasıl bağdaştırılabileceği üzerine tartışıldı. “Geçmişin sahibi kimdir? Bizler kültürel mirası kimin için ve ne için koruyoruz? Kültürel mirası niçin ‘çitliyoruz’? Kentsel kültürel miras da müştereklerin konusu haline getirilebilir mi? Arkeolojik bir alanın yönetiminde kurumsal yöntemlerin dışına çıkılmalı mı, çıkılmalı ise neden? Koruma etiğinin ötesinde bir politik etik inşa edilebilir mi?” gibi sorulara yanıtlar arandı.

Cultural Heritage in the Realm of the Commons: Conversations on the Case of Greece başlıklı kitabın içindeki “Heritage, Openness and the Commons in Urban Environments: Some Thoughts on the Archaeological Parks of Philoppappos on Hill and Plato’s Academy in Athens” makalesi önerilen okuma idi. Can, bu makaleden yola çıkarak, korumayla o bölgenin sakinlerinin gündelik hayatları arasındaki dengenin nasıl kurulacağı meselesinin öne çıktığını söyledi.

Nisan ayı buluşmasında bilişsel haritalama, güvenli rotalar, toplumsal cinsiyet ekseninde şehirde hareketlilik, yayalık deneyimi ve bisikletle dolaşım meseleleri bağlamında okumalar yapılması ve bu meselelerin tartışmaya açılması kararlaştırıldı.  

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi