Pandemi Döneminde Suçlar – Gülnur Bingöl –

Pandemi döneminde en çok hangi suçlarda artış oldu?

Avukat Gülnur Bingöl yanıtlıyor…

Salgın nedeniyle evlere kapanma sürecinde, dijital araçlarla sanal ortamda bir sosyal alan oluşturma ihtiyacı, olağan zamanlara oranla daha çok arttı. Artan sanal iletişimin bir sonucu olarak da pandemi döneminde dışarıda gerçekleştirilmesi mümkün olmayan suçlar, dijital araçların olanaklarıyla ve kolaylaştırıcı etkisiyle daha şiddetli bir şekilde kendini gösterdi.

Hakaret, tehdit, şantaj, cinsel taciz gibi suçlar bu dönemde sanal ortam aracılığıyla sıkça gerçekleştirildi.

Siber suç / bilişim suçu olarak tanımlanan kategoride, bilgisayar, telefon, internet gibi dijital araçlar kullanılarak, kişisel veriler hukuka aykırı olarak sıkça elde edildi ve kullanıldı.

Anne-baba tarafından kontrol edilmesi pek mümkün olmayan sanal alan, pandemi döneminde çocukları kötü etkiledi. Bu dönemde sosyal medya araçları ile, temas içermeyen cinsel istismar vakalarında artış oldu. Ayrıca, temaslı cinsel istismar suçunun işlenmesinde bu sanal iletişim, eve kapanma döneminde çocukla kötü niyetli güven ilişkisinin kurulması açısından kolaylaştırıcı oldu. Suçun failleri kapanma döneminde bu iletişiminden yararlanarak, kapanma döneminin sonunda suçu temaslı şekilde gerçekleştirdi.

Dolandırıcılık suçunda artış oldu. Sosyal yardım desteği konulu mesajlar ile yapılan yönlendirmelerle kişilerin mobil/internet bankacılığına erişildi ve birçok kişi bu anlamda mağdur edildi.

İnternet ve dijital araçlar temelinde gerçekleştirilen suçlardan sonra;

-Cinsel Taciz, cinsel saldırı, cinsel istismar suçu ev ortamında aile bireylerinden birinin fail birinin mağdur olması itibari ile artan suçlar arasında.

-Uyuşturucu imali ve reçeteye tabi ilaçlarda kötüye kullanım söz konusu oldu.

Yine eve kapanma sürecinin, evleri daha özel bir alan hale getirmesi uyarıcı ve uyuşturucu üretimini bu dönemde artırdı.

Font boyutlandır
Kontrast
İzmir Kent Hakkı Merkezi